Kawartha Lakes Public Library - Digital Collections
Campbell, D.


Description
Full Text
Another Local Teacher joins the R.C.A.F.

Lindsay’s School Board is losing another find teacher in the person of Mr. Don Campbell who for the past year has taught in Alexander School.

Mr. Campbell has enlisted with the R.C.A.F. and will report for duty next week.

His successor will be Mr. Finney of Norval near Brampton.

Mr. Campbell’s brother, Alex, enlisted in the R.C.A.F. in 1940 and is now a Corporal stationed at London, Ontario.

Media Type:
Newspaper
Image
Text
Genealogical Resource
Item Types:
Articles
Snapshots
Photographs
Clippings
Description:
CAMPBELL, Donald G.
26 ½ Sussex St. S., Lindsay – teacher – enlisted 18 August 1943 with the R.C.A.F. – L.A.C. – trained #1 MD (Toronto), #4 WS (Hamilton), #1 WS (Montreal), and Mount Hope. He moved to Camp Borden, Edmonton and Watson Lake – C.V.S.M. He arrived home 31 July 1945 and discharged 28 August 1945.
Date of Publication:
9 Aug 1943
Subject(s):
Personal Name(s):
Donald Campbell ; Don Campbell ; Alex Campbell ; Jean Campbell
Collection:
World War II Service Files
Language of Item:
English
Geographic Coverage:
  • Latitude: 44.3521711262599 Longitude: -78.7416736512192
Copyright Statement:
Copyright status unknown. Responsibility for determining the copyright status and any use rests exclusively with the user.
Contact
Kawartha Lakes Public Library
Email
WWW address
Agency street/mail address

190 Kent St W.
Lindsay, ON K9V 2Y6
(705) 324-5632

Powered by / Alimenté par VITA Toolkit




My favourites lets you save items you like, tag them and group them into collections for your own personal use. Viewing "My favourites" will open in a new tab. Login here or start a My favourites account.










Campbell, D.


CAMPBELL, Donald G.
26 ½ Sussex St. S., Lindsay – teacher – enlisted 18 August 1943 with the R.C.A.F. – L.A.C. – trained #1 MD (Toronto), #4 WS (Hamilton), #1 WS (Montreal), and Mount Hope. He moved to Camp Borden, Edmonton and Watson Lake – C.V.S.M. He arrived home 31 July 1945 and discharged 28 August 1945.