Kawartha Lakes Public Library - Digital Collections
Shier, L.V.


Description
Media Type:
Image
Text
Genealogical Resource
Item Types:
Photographs
Snapshots
Clippings
Description:

Dr. L.V. Shier, whose home is at 215 Kent Street W., Lindsay, volunteered for service with the Canadian Army in World War II and entered the RCAMC on 22 October 1940.


He held the rank of Captain and served at Lindsay, Ottawa, St. John (NB), Niagara District, Edmonton (AB), Rideau Medical Hospital (Ottawa), and Kingston.


Capt. L.V. Shier was promoted in the service to the rank of Major, February 1942, and that of Lieut-Col in April 1944. Lt. Col. Shier was privileged to serve only in Canada in World War II but he served overseas in the 1st Great War with the 20th Batt C.E.F.


He earned the decoration E.D. 1943 for his second war service. He was given his discharge from the active army on 13 December 1944 and is welcomed back to Lindsay where he has resumed his medical practice.

Date of Publication:
22 Oct 1940
Subject(s):
Personal Name(s):
Leonard Shier
Collection:
World War II Service Files
Geographic Coverage:
  • Ontario, Canada
    Latitude: 44.35012 Longitude: -78.73286
Copyright Statement:
Copyright status unknown. Responsibility for determining the copyright status and any use rests exclusively with the user.
Contact
Kawartha Lakes Public Library
Email
WWW address
Agency street/mail address

190 Kent St W.
Lindsay, ON K9V 2Y6
(705) 324-5632

Powered by / Alimenté par VITA Toolkit




My favourites lets you save items you like, tag them and group them into collections for your own personal use. Viewing "My favourites" will open in a new tab. Login here or start a My favourites account.










Shier, L.V.


Dr. L.V. Shier, whose home is at 215 Kent Street W., Lindsay, volunteered for service with the Canadian Army in World War II and entered the RCAMC on 22 October 1940.


He held the rank of Captain and served at Lindsay, Ottawa, St. John (NB), Niagara District, Edmonton (AB), Rideau Medical Hospital (Ottawa), and Kingston.


Capt. L.V. Shier was promoted in the service to the rank of Major, February 1942, and that of Lieut-Col in April 1944. Lt. Col. Shier was privileged to serve only in Canada in World War II but he served overseas in the 1st Great War with the 20th Batt C.E.F.


He earned the decoration E.D. 1943 for his second war service. He was given his discharge from the active army on 13 December 1944 and is welcomed back to Lindsay where he has resumed his medical practice.