Kawartha Lakes Public Library - Digital Collections
Spenceley, E.


Description
Media Type:
Newspaper
Image
Text
Genealogical Resource
Item Types:
Clippings
Snapshots
Description:

Elliot Spenceley whose home is 40 James St. Lindsay, enlisted in the RCA, 45th Battery on 22 September 1939 with the rank of Gunner. He trained at Petawawa Ontario and Sussex (NB), and was for a period at Tracade (NB). Having the trade of butcher in pre-war occupation he was promoted to Pte. Regimental Butcher. He was sent overseas on 11 November 1941. He saw service with the Canadian Army in France, Belgium, Holland and Germany.


Pte. Spenceley took a course at Smith Field, England as a Butcher. He transferred from the 7th Army Field to 2nd H.A.A. to 3rd Division RCASC. He arrived home on 3 July 1945 and was discharged on 13 August 1945.

Date of Publication:
13 Mar 1946
Subject(s):
Personal Name(s):
Elliot Spenceley
Collection:
World War II Service Files
Geographic Coverage:
  • Ontario, Canada
    Latitude: 44.35012 Longitude: -78.73286
Copyright Statement:
Copyright status unknown. Responsibility for determining the copyright status and any use rests exclusively with the user.
Contact
Kawartha Lakes Public Library
Email
WWW address
Agency street/mail address

190 Kent St W.
Lindsay, ON K9V 2Y6
(705) 324-5632

Powered by / Alimenté par VITA Toolkit




My favourites lets you save items you like, tag them and group them into collections for your own personal use. Viewing "My favourites" will open in a new tab. Login here or start a My favourites account.










Spenceley, E.


Elliot Spenceley whose home is 40 James St. Lindsay, enlisted in the RCA, 45th Battery on 22 September 1939 with the rank of Gunner. He trained at Petawawa Ontario and Sussex (NB), and was for a period at Tracade (NB). Having the trade of butcher in pre-war occupation he was promoted to Pte. Regimental Butcher. He was sent overseas on 11 November 1941. He saw service with the Canadian Army in France, Belgium, Holland and Germany.


Pte. Spenceley took a course at Smith Field, England as a Butcher. He transferred from the 7th Army Field to 2nd H.A.A. to 3rd Division RCASC. He arrived home on 3 July 1945 and was discharged on 13 August 1945.